ph-maz

Nagroda dla Premiera Mazowieckiego

Listopad 29, 2006 - Dystrykt 2230 / WKR

ph-maz28 listopada 2006 w gościnnych wnętrzach Hotelu Hyatt Regency Warsaw odbyła się kolejna impreza z cyklu Spotkań Przyjaciół Rotary i Wina. Spotkania te organizuje Warszawski Klub Rotariański (WKR) na wiosnę i jesień każdego roku, a sam los najczęściej sprawia że stają się one ważnymi wydarzeniami w życiu Dystryktu. Tak było zwłaszcza w przypadku tegorocznego Wiosennego Spotkania, na którym WKR niespodziewanie otrzymał z rąk DG Jana Wrany specjalny dyplom Prezydenta RI Carla-Wilhelma Stenhammar honorujacy 75 lecie członkostwa Rotary Club Warszawa w Rotary International oraz podkreślający jego poświecenie ideałom Service Above Self. Jesienne Spotkanie z góry uzyskało specjalną rangę przez oficjalne włączenie przez do cyklu obchodów X-lecia Dystryktu by nabrać wyjątkowego znaczenia z chwilą gdy pojawił się na nim Gość Honorowy, Tadeusz Mazowiecki, pierwszy Solidarnościowy Premier odrodzonej Rzeczpospolitej.
W tej sytuacji kulminacyjnym momentem spotkania stalo się wręczenie Panu Premierowi odznaczenia Paul Harris Fellow przez Pawla Grotowskiego – Prezydenta Klubu Warszawskiego. Uzasadnienie decyzji o przyznaniu tego odznaczenia przedstawił Jacek Kurczewski, Past Prezydent WKR i Vice Marszałek Senatu w X Kadencji Sejmu, czyli z czasów gdy nasz Honorowy Gość był premierem. W największym skrócie: gdyby nie zmiany roku 1989-go, których wynikiem i symbolem stał się powołany wtedy rząd Tadeusza Mazowieckiego, jeszcze długo czekalibyśmy na zgodę na powrót Rotary do Polski. Kluby Rotary były jednymi z pierwszych organizacji pozarządowych jakie zaczęły powstawać w atmosferze zmian, które ukierunkowane były na tworzenie społeczeństwa obywatelskiego. Obecnie trudno uwierzyć że do czasu mogła działać w Polsce tylko jedna taka organizacja i to przy ogromnych ograniczeniach, to jest Klub Inteligencji Katolickiej, którego jednym z najznamienitszych działaczy był właśnie T. Mazowiecki. Po przyjęciu odznaczenia Paul Harris Fellow głos zabrał T. Mazowiecki. W ramach podziękowań, szczególnie milo było nam usłyszeć z ust Pana Premiera znamienne zdania o znaczeniu społeczeństwa obywatelskiego dla zmian i reform i jego opinię o kluczowym znaczeniu organizacji pozarządowych (włacznie z Rotary) w tym procesie.
Nie trzeba tu dodawać że gratulacjom (począwszy od gratulacji jakie w imieniu Gubernatora przekazał AG W. Brochwicz-Lewiński) i wspólnym zdjeciom nie było końca. Tu jeszcze słowo wyjaśnienia – odznaczenie PHF dla Premiera Mazowieckiego zostało przyznane przez Prezydenta RI na wniosek WKR już szereg lat temu,
a dyplom mogliśmy nawet obejrzeć na jednym z filmów o naszym ruchu, przygotowanym przez Komisję ds. PR przy Prezydencie RI. Odznaczenie to nie mogło jednak zostać
dotychczas wręczone Panu Premierowi w skutek różnych zbiegów okoliczności.

Sama impreza zorganizowana była jak zwykle bardzo starannie a nastroje dopisały. Bardzo duża w tym zasługa Gwiazdy Wieczoru, to jest Wojciecha Dąbrowskiego ze znakomitym wyborem piosenek Retro, oraz jak zwykle niezawodnego prowadzącego wieczór Roberta Tondery (RC Warszawa Józefów). Ze względu na charakter Spotkania nie mogło oczywiście zabraknąć możliwości degustacji zacnych win z piwnic najlepszych firm winiarskich Atlantika (wina portugalskie), Exima (wina bałkańskie) i Grand Cru, a także możliwosci zasięgnięcia porad sommelierskich u naszego niezawodnego Petera Pulawskiego (RC Warszawa Wilanów) właściciela firmy Grand Cru – dobre wina.

Z drugiej strony sali wzrok najbardziej przyciągał barmański pokaz mieszania płonących drinków na bazie Viaguary. Poczęstunek w postaci dań na ciepło i słonych oraz słodkich przekąsek przygotowała kuchnia hotelu Hyatt.
Odnotować należy że prowadzący Robert Tondera, otwierając imprezę podkreślił że jest ona zorganizowana w ramach obchodów X-lecia Dystryktu i wykorzystał tą okazję dla zwięzłego przedstawienia naszego ruchu.

Podziękowania należą się także sponsorom i darczyńcom wieczoru. Tradycyjnie imprezę wsparła firma Ziaja oraz Viaguara i IBM. Dzięki naszym sponsorom i darczyńcom loteria wzbudzała kapitalne emocje i przyniosła całkiem spory efekt finansowy.

Na gorąco trudno jeszcze ocenić znaczenie tego wydarzenia. W spotkaniu wzięło udział około 150 osób, głównie przedstawiciele klubów warszawskich oraz gościnnie RC Kołobrzeg, jak również szerokie grono przyjaciół Rotary i wina oraz Rotaractorzy. Szczególne wyrazy uznania należą się Monice Sinicy i pozostałym członkom RTC Warszawa Śródmieście, którzy wspierali organizacyjnie Warszawski Klub Rotariański przy sprawdzaniu zaproszeń i dystrybucji losów na loterię.

w Konstancinie. Jednocześnie Klub już myśli jak zdobyć fundusze na uruchomienie kolejnego projektu – wyposażenie polskich szkół na Wschodzie w nowoczesny sprzęt komputerowy. Opr. Wojciech Brochwicz- Lewiński i Paweł Grotowski