Warszawski Klub Rotariański http://warszawa.rotary.org.pl Rotary Club Warsaw, Poland Sun, 04 Mar 2018 15:23:05 +0000 pl-PL hourly 1 Pomagaj z nami, przekaż 1% podatku. http://warszawa.rotary.org.pl/pomagaj-z-nami-przekaz-1-podatku/ http://warszawa.rotary.org.pl/pomagaj-z-nami-przekaz-1-podatku/#comments Sun, 04 Mar 2018 15:02:22 +0000 http://warszawa.rotary.org.pl/?p=1904

Read more →

]]>
Zainteresowanie warszawskiego klubu hipoterapią zaczęło się od Jagody Maciaszek, z zawodu psycholożki, która w 1989 r. pracowała w Warszawskiej  Poradni Wychowawczo -Zawodowej i  w radiu usłyszała o zajęciach hipoterapii prowadzonych na Ursynowie. Zajęcia odbywały się w stajni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC DSCF6183 (Copy) DSCF6212 (Copy) DSCF6278 (Copy)

Fenomen hipoterapii polega na tym, że koń idący stępem naprzemiennym przenosi na jeźdźca około 110 impulsami na minutę. Ciało pacjenta na koniu, porusza się zgodnie z wzorcem prawidłowego chodu człowieka. Nie wystarczy jednak tylko posadzić spastyczne dziecko na koniu, trzeba je ułożyć, czasem na leżąco, a nawet na plecach. Jeżeli przypadek jest szczególny terapeuta siedzi razem z dzieckiem na koniu i dba o jego poprawną postawę w czasie jazdy Często mali pacjenci z zespołem Downa nie potrafią chodzić naprzemiennie i wtedy dzięki hipoterapii nabierają umiejętności prawidłowego chodu. Kontakt ze zwierzęciem i przyrodą zwiększa efekt terapeutyczny . Stymuluje możliwości psychoruchowe pacjenta, motywuje do ćwiczeń. Poprawia reakcje obronne i zmniejsza zaburzenia równowagi. Wzmacnia samodzielność, zwiększa poczucie własnej wartości.

Pomagaj razem z nami przekaż 1% podatku dla Fundacji Hippoland Nr KRS 0000238243.

1 Hippoland jasny

Podajemy też nr konta do wpłat darowizn na program hipoterapii – w tej chwili głównie na utrzymanie koni do hipoterapii: mBank 81114010100000522826001001
Bardzo prosimy wszystkie Dobre Dusze o zasilenie tego konta wpłatami dzięki czemu program będzie miał szanse przetrwać zimowo – bobrowy kryzys.
W imieniu dzieciaków, koni i zespołu bardzo dziękujemy za zainteresowanie i wsparcie.

 Pomagaj razem z nami!

10.00 zł
20.00 zł
50.00 zł

Imię:
Nazwisko:

    Dziękujemy.

]]>
http://warszawa.rotary.org.pl/pomagaj-z-nami-przekaz-1-podatku/feed/ 0
Rotariańska hipoterapia. http://warszawa.rotary.org.pl/rotarianska-hipoterapia/ http://warszawa.rotary.org.pl/rotarianska-hipoterapia/#comments Sun, 24 Sep 2017 19:44:55 +0000 http://warszawa.rotary.org.pl/?p=1873

Read more →

]]>
Zainteresowanie warszawskiego klubu hipoterapią zaczęło się od Jagody Maciaszek, z zawodu psycholożki, która w 1989 r. pracowała w Warszawskiej  Poradni Wychowawczo -Zawodowej i  w radiu usłyszała o zajęciach hipoterapii prowadzonych na Ursynowie. Zajęcia odbywały się w stajni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

A że pasją Jagody były konie i świetnie na nich jeździła więc szybko zmieniła pracę i została hipoterapeutką w ośrodku na Ursynowie W tym czasie, a jest rok 1990, członek Warszawskiego Klubu Rotariańskiego – Adam Stankiewicz – właściciel Country Club Revita daje wikt i opierunek czyli stajnię i utrzymanie dla dwóch koni zakupionych przez rotarian do hipoterapii: Tygrysa i Ocelota.

IMG_7307 IMG_7308

Były to trzyletnie wałachy rasy fiord. Tygrysa kupił klub, a transakcje prowadzili Barbara Niemczewska i Adam Stankiewicz. Ocelota podarowała klubowi Julia Gradowska. W 1991 rotarianie kupili jeszcze do Pantera – rasy huculskiej a kilka lat potem Zdzisia. To  były w ogóle początki hipoterapii w Polsce. Przez 13 lat funkcjonowania Rotariańskiego Ośrodka Hipoterapii w Józefowie leczeniem objęto ponad pół tysiąca osób w  wieku od lat dwóch do siedemdziesięciu. Wszyscy pacjenci byli ubezpieczeni a zajęcia odbywały się bezpłatnie. Pacjentami były osoby niepełnosprawne, głównie z dziecięcym porażeniem mózgowym, będącym następstwem urazu okołoporodowego lub prenatalnego. Także z innymi opóźnieniami i schorzeniami narządu ruchu. Od początku były też przyjmowane dzieci autystyczne i z zespołem Downa. Wszystkie te osoby na terapię były kierowane przez neurologów lub ortopedów. Każdy miał kartę pacjenta i zaplanowane zabiegi.

IMG_7304 11 IMG_7301 12 IMG_7320

Fenomen hipoterapii polega na tym, że koń idący stępem naprzemiennym przenosi na jeźdźca około 110 impulsami na minutę. Ciało pacjenta na koniu, porusza się zgodnie z wzorcem prawidłowego chodu człowieka. Nie wystarczy jednak tylko posadzić spastyczne dziecko na koniu, trzeba je ułożyć, czasem na leżąco, a nawet na plecach. Jeżeli przypadek jest szczególny terapeuta siedzi razem z dzieckiem na koniu i dba o jego poprawną postawę w czasie jazdy Często mali pacjenci z zespołem Downa nie potrafią chodzić naprzemiennie i wtedy dzięki hipoterapii nabierają umiejętności prawidłowego chodu. Kontakt ze zwierzęciem i przyrodą zwiększa efekt terapeutyczny . Stymuluje możliwości psychoruchowe pacjenta, motywuje do ćwiczeń. Poprawia reakcje obronne i zmniejsza zaburzenia równowagi. Wzmacnia samodzielność, zwiększa poczucie własnej wartości. Tygrys i Panter mimo sędziwego wieku ( 30 lat) żyją, choć mają się nie najlepiej. Rotarianie chcą im pomóc na ich końskiej emeryturze.

Czy Tygrys i Panter nie zasłużyli na „końską” emeryturę?

Pomagaj razem z nami zapewnić im emeryturę!

10.00 zł
20.00 zł
50.00 zł

Imię:
Nazwisko:

 

Dziękujemy.

]]>
http://warszawa.rotary.org.pl/rotarianska-hipoterapia/feed/ 0
Zaproszenie na akcję artystyczną oraz wystawę pt. „Dialogi malarskie” http://warszawa.rotary.org.pl/zaproszenie-na-akcje-artystyczna-oraz-wystawe-pt-dialogi-malarskie/ http://warszawa.rotary.org.pl/zaproszenie-na-akcje-artystyczna-oraz-wystawe-pt-dialogi-malarskie/#comments Fri, 27 Jan 2017 07:50:45 +0000 http://warszawa.rotary.org.pl/?p=1858

Read more →

]]>
Otrzymaliśmy zaproszenie na akcję artystyczną oraz wystawę pt. „Dialogi malarskie – spotkanie piąte” od naszej Rotarianki Małgorzaty Anny Karczmarzyk (z Clubu Rotary Gdynia Orłowo), która będzie miała miejsce na Żoliborzu, ul. Mickiewicza 20 w „Winnym Przystanku”   w Warszawie  w dniach 9 luty – 9 marca 2017 r. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy także do uczestnictwa w akcji artystycznej o godzinie 18:00 oraz do odwiedzenia wystawy.

M.A Karczmarzyk-Zoya, akwarela, 50/70 cm, 2017

M.A Karczmarzyk-Zoya, akwarela, 50/70 cm, 2017

„Dialogi malarskie – spotkanie piąte”

Idea projektu, opartego na dialogu, wzięła się z problematyki wielokrotnie już przeze nią eksplorowanej, a dotyczącej komunikacji za pośrednictwem obrazu (w szerokim sensie tego słowa). Zajmując się komunikatem rysunkowym dziecka (M. Karczmarzyk 2010a, 2014b), znaczeniami dzieci i dorosłych na temat ikonografii malarstwa polskiego oraz europejskiego (M. Karczmarzyk, A. Wasilewska 2015), emancypacją za pośrednictwem sztuki (M. Karczmarzyk 2015), czy też ideą emancypacyjną rysunku dziecka (M. Karczmarzyk 2014) autorka stara się kontynuować te rozważania otwierając się na poszukiwanie szerszego kontekstu.

Projekt jest realizowany od 2016 roku. Jest poszukiwaniem przez artystkę „innego języka”, istotnego dla wspólnego porozumiewania się. W ten sposób Małgorzata Karczmarzyk zaprasza nas do swojego świata, do własnej przestrzeni, odmiennie percepowanej, ale jednocześnie stara się „oswoić” i rozwinąć twórczo uczestników swoich warsztatów.

 „Dialogi malarskie” to, w skrócie, malowanie jednego obrazu przez dwóch, a czasem trzech artystów – symultanicznie. Do swoich dialogów artystka zapraszała już: Krzysztofa Suchomskiego (marzec 2016), Iwonę Górską (czerwiec 2016), Kingę Łapot-Dzierwę (kwiecień 2016), i Anitę Cempa (listopad 2016). Ta akcja jest spotkaniem piątym. Tym razem „dialog malarski” zrealizowane zostaną z artystką, która obecnie przebywa i tworzy w Warszawie – Dorotą Borowską.

 

wystawa i akcja artystyczna BoTo w trakcie malowania akwareli wystawa w teatrze BoTo

Małgorzata Anna Karczmarzyk

Małgorzata Anna Karczmarzyk jest artystą, pedagogiem i naukowcem. Pracuje na  Uniwersytecie Gdańskim na stanowisku adiunkta. Łączy działalność artystyczną z naukowo-dydaktyczną. Napisała ponad 40 publikacji, których problematyka związana jest m.in. z pedagogiką wczesnej edukacji, wychowaniem przez sztukę, edukacją artystyczną, semiotyką rysunku dziecka, semiotyką sztuki, komunikacją wizualną, edukacją medialną. W swoich działaniach artystyczno-badawczych stara się łączyć aparaturę pojęciową sztuki i nauki udowadniając, że dziedziny te jedynie pozornie są od siebie odległe.

Ważniejsze książki: Co znaczą rysunki dziecięce, Wyd. Anwi, Gdańsk 2014, Dziecko w wirtualnej galerii, Wyd. Żak, Warszawa 2013, Co znaczą rysunki dziecięce. Znaczenia i potencjał komunikacyjny rysunku dziecka sześcioletniego, Wyd. UG, Gdańsk 2010, Co dzieci myślą o życiu religii i sztuce. Dziecko a tematy trudne, pod red. M. Karczmarzyk, Al. Lewandowska-Walter, A. Wasilewska, Wyd. Harmonia, Gdańsk 2016.

Kontakt do artystki:
sienkiewiczus@gmail.com
tel. 609971400

]]>
http://warszawa.rotary.org.pl/zaproszenie-na-akcje-artystyczna-oraz-wystawe-pt-dialogi-malarskie/feed/ 0
Pomóż Małym Ratownikom http://warszawa.rotary.org.pl/pomoz-malym-ratownikom/ http://warszawa.rotary.org.pl/pomoz-malym-ratownikom/#comments Tue, 26 Apr 2016 16:29:32 +0000 http://warszawa.rotary.org.pl/?p=1735

Read more →

]]>

 

Program kształci w dzieciach odpowiednie zachowania i odruchy w sytuacjach wymagających wezwania i udzielenia pierwszej pomocy. Polega na organizacji bezpłatnych szkoleń skierowanych do uczniów oraz nauczycieli ze szkół podstawowych, realizowanych przez wykwalifikowanych ratowników medycznych. Każdy uczestnik otrzymuje specjalny dyplom ukończenia szkolenia i apteczkę z zestawem pierwszej pomocy.

W pierwszej edycji programu Mali Ratownicy w latach 2012-2014 zrealizowano ponad 500 szkoleń na terenie całej Polski, w których uczestniczyło ponad 13 000 uczniów szkół podstawowych. Patronem naszej akcji była małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska. W jednym ze szkoleń uczestniczył ówczesny Prezydent Rotary International Kalyan Banerjee.

Zapraszamy do obejrzenia reportaży z naszej akcji:

Zgodnie z opiniami środowiska ratowników medycznych, wiedza i umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy powinny być przekazywane już od najmłodszych lat. Wyrobienie w dzieciach i młodzieży nawyków niesienia pomocy drugiemu człowiekowi oraz nauka związanej z tym procedury medycznej jest szansą na uratowanie zdrowia i życia wielu osób poszkodowanych w wypadkach i incydentach losowych.

Nie jest przesadą twierdzenie, że dzieci są przyszłością Narodu i że: „takie będą Rzeczypospolite jak ich młodzieży chowanie”. Uwrażliwianie dzieci na konieczność niesienia pomocy innym jest wielką i bardzo cenną inwestycją w naszą wspólną przyszłość. Dlatego zwracamy się do Państwa o rozważenie wsparcia finansowego realizowanego przez nasze kluby programu Mali Ratownicy w ramach przekazywania 1% podatku dochodowego na wybraną organizację pożytku publicznego.


]]>
http://warszawa.rotary.org.pl/pomoz-malym-ratownikom/feed/ 0
Wręczenie odznaczenia Paul’a Harrisa Annie Komorowskiej http://warszawa.rotary.org.pl/wreczenie-odznaczenia-paula-harrisa-annie-komorowskiej/ http://warszawa.rotary.org.pl/wreczenie-odznaczenia-paula-harrisa-annie-komorowskiej/#comments Tue, 16 Jun 2015 15:28:47 +0000 http://warszawa.rotary.org.pl/?p=1685

Read more →

]]>
W dniu wczorajszym gościliśmy na spotkaniu klubu rotariańskiego Warszawa City. Gościem honorowym wieczoru była Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz Maciej Klimczak – Podsekretarz Stanu w kancelarii Prezydenta R.P. W trakcie spotkania Pani Annie Komorowskiej została wręczona odznaka  Paul’a Harrisa.

Spotkanie miało nieco odmienny przebieg od zwyczajowych spotkań z takiej okazji. Przebijał przez nie charakter  swobodnej rozmowy klubowej w której zaprezentowaliśmy działalność i projekty polskich klubów rotariańskich w ostatnich 25 latach naszej działalności.  Uczestniczyło w nim wielu przedstawicieli warszawskiego środowiska rotariańskiego.

Przy okazji spotkania nasz klub rotariański, w osobie prezydenta Tomasza Minksztyna oraz Leszka Łytkowskiego, podziękował  Pani Annie Komorowskiej za wsparcie i patronat nad naszym projektem Małych Ratowników.

Mali Ratownicy patronat Anny Komorowskiej

 

]]>
http://warszawa.rotary.org.pl/wreczenie-odznaczenia-paula-harrisa-annie-komorowskiej/feed/ 0
Międzynarodowy Turniej Rotary Golf & Art http://warszawa.rotary.org.pl/miedzynarodowy-turniej-rotary-golf-art/ http://warszawa.rotary.org.pl/miedzynarodowy-turniej-rotary-golf-art/#comments Thu, 11 Jun 2015 11:28:25 +0000 http://warszawa.rotary.org.pl/?p=1607

Read more →

]]>
Nasz zaprzyjaźniony Klub Rotary Warszawa City wraz ze środowiskiem Rotarian z Polski, Francji, Włoch, Belgii i Niemiec organizuje I Międzynarodowy Turniej INTERNATIONAL ROTARY Golf & Art, który będzie najważniejszym wydarzeniem środowiska rotariańskiego i wspierających go przyjaciół.

Cel Turnieju Impreza połączy przedstawicieli kultury, sztuki, nauki i biznesu w trosce o drugiego człowieka. Zebrane w czasie Turnieju środki zostaną przeznaczone na stypendia dla uzdolnionej młodzieży polskojęzycznej z krajów byłego ZSRR. Uczestnicy Impreza będzie miała charakter prestiżowy. Wezmą w niej udział Rotarianie z Polski i zagranicy, znani aktorzy, muzycy, publicyści i dziennikarze. Swoje uczestnictwo zapowiedzieli również artyści sztuk wizualnych prezentujący swoje prace.

Naszą akcję wesprą znani sportowcy: Jerzy Dudek, Robert Korzeniowski, Mariusz Czerkawski, Andrzej Supron, Tomasz Iwan, a także utytułowani żeglarze Roman Paszke i Tomasz Cichocki. Uczestnicy spotkania – zarówno zawodowcy, jak i amatorzy – wezmą udział w turnieju golfa. Spodziewamy się czołowych polskich golfistów Maxa Sałudy, Wojtka Świniarskiego i Kamila Tatarczuka pierwszego na liście amatorów w 2014 roku, czy też Jacka Kubickiego reprezentanta Polski amatorów. Chcemy, aby nasza impreza była świętem dobra i rodziny, dlatego dla gości czeka wiele atrakcji. Więcej o imprezie można przeczytać na stronie www.rotarygolfart.pl

W trakcie imprezy odbędzie się uroczyste powołanie prezydentów nowej kadencji warszawskich klubów rotariańskich. Między innymi naszego prezydenta elekta Roberta Gadzinowskiego. Serdecznie zapraszamy.

Turniej Golfowy Rotary Sobienie Zaproszenie na turniej golfowy ]]>
http://warszawa.rotary.org.pl/miedzynarodowy-turniej-rotary-golf-art/feed/ 0
Aukcja obrazu Joanny Wisławskiej http://warszawa.rotary.org.pl/joanna-wislawska/ http://warszawa.rotary.org.pl/joanna-wislawska/#comments Tue, 09 Jun 2015 12:31:31 +0000 http://warszawa.rotary.org.pl/?p=1593

Read more →

]]>
Dziękujemy anonimowemu darczyńcy (zwycięzca aukcji nie wyraził zgody ujawnienie) za udział w aukcji charytatywnej obrazu Joanny Wisławskiej „Wschód”.

Obraz osiągnął cenę 10 tys. zł – cały dochód z aukcji obrazu przeznaczony został na działalność statutową.

W dniach 9 czerwca – 12 lipca 2015r., obraz można było oglądać na wystawie pt. „Być kobietą” Joanny Wisławskiej w lokalu Skwer, filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, Adres: Skwer Hoovera, ul. Krakowskie Przedmieście 60 A, Warszawa.

Parę słów o wystawie: Zaproszenie na wystawę Joanny Wisławskiej

Od autorki obrazu Joanny Wisławskiej: Moje malarstwo jest emocjonalne. Świat ze swoimi problemami nie jest mi obojętny a to co dzieje się wokół, ma zdecydowany wpływ na mnie i na to ,co podświadomie przekazuję obrazem. Zdaję sobie sprawę, jak niewiele mogę zrobić, ale przecież nie działam sama. Chcę wspomóc działalność warszawskiego Klubu Rotariańskiego, darowując mój obraz na aukcję, z której całkowity dochód przeznaczę na działalność statutową. Dziękuję wszystkim, którzy zechcą uczestniczyć w tej dobrej sprawie”.

O autorce: Joanna Wisławska urodzona w Warszawie, ukończyła elitarne Liceum Sztuk Plastycznych w Łazienkach w Warszawie, Ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych , na Wydziale Malarstwa, oraz Projektowanie Malarstwa w Architekturze jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Artystka zajmuje się także aranżowaniem wnętrz projektując w nich fragmenty swoich obrazów, zmieniając ich optyczną wielkość i postrzeganie przestrzeni. Przez wiele lat prowadziła wraz z mężem Janem Różnowiczem pracownię gobelinu klasycznego, projektując i wykonując tkaniny na zamówienia ambasad, polskich placówek dyplomatycznych i osób prywatnych. Współpracuje przy tworzeniu scenografii filmowej z najlepszymi polskimi scenografami i reżyserami, tworząc obrazy do filmów znanych reżyserów  jak Kasia Adamik, Andrzej Wajda, Borys Lankosz. Prace tej artystki są rzadko dostępne w sprzedaży. Znane i niezwykle cenione są w elitarnych kręgach polskich, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Holandii, Japonii i wielu innych krajów.

Więcej informacji : http://www.joannawislawska.pl/
Dziękujemy Autorce i Anonimowemu Darczyńcy!

]]>
http://warszawa.rotary.org.pl/joanna-wislawska/feed/ 0
Zaproszenie na wystawę Joanny Wisławskiej http://warszawa.rotary.org.pl/zaproszenie-na-wystawe-joanny-wislawskiej/ http://warszawa.rotary.org.pl/zaproszenie-na-wystawe-joanny-wislawskiej/#comments Wed, 27 May 2015 19:16:07 +0000 http://warszawa.rotary.org.pl/?p=1534

Read more →

]]>
Otrzymaliśmy zaproszenie na wystawę pt. „Być kobietą” Joanny Wisławskiej, która będzie miała miejsce na Skwerze Hoovera przy  Krakowskim Przedmieściu 60 A w Warszawie  w dniach 9 czerwca – 12 lipca 2015. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy także do odwiedzenia.

Kolor, światło, znaki – to są charakterystyczne cechy malarstwa Joanny Wisławskiej. Artystka tworzy na swych płótnach symboliczny świat pełen snów, podświadomych uczuć i emocji. Kojarzy i akceptuje nawet pozornie największe niedorzeczności. Obserwuje przestrzeń poprzez drzewa, dal ukazuje ważniejszą od postaci, które umieszcza na pierwszym planie. Nie są ważne… Ciała układają się w symboliczne kompozycje, kładąc szczególny nacisk na rolę wyobraźni, niezależność rzeczy od zmysłowych procesów poznania. Dynamizm i ruch w obrazach podkreślony jest zestawieniami kolorów. Kolor wibruje, przenika przez gałęzie, czaruje swoją prostotą i harmonią. Słyszymy muzykę tych barw, którymi artysta niczym dyrygent, nadaje rytm przestrzeni płótna. Mocnym pewnym gestem pociąga pędzlem niczym wirtuoz. Akcenty są położone w różnych punktach obrazu, tak aby zaprosić widza do spaceru po magicznym świecie Joanny Wisławskiej.

Na wystawie zaprezentowane zostaną wybrane obrazy z ostatniego 10-lecia twórczości artystki. Wspólnym mianownikiem wystawy jest temat kobiety podróżującej we własnym wykreowanym świecie. Świecie pełnym doznań, uniesień, wzruszeń i z kroplą goryczy, na granicy mirażu.

 

plakat

Malarstwo Joanny Wisławskiej ma cechę najważniejszą w dzisiejszej sztuce, w której panoszy się powielanie, cytowanie, parafrazowanie siebie i innych, bądź też – przeciwnie – uporczywe, „postkonceptualne” poszukiwanie nowinek, gwałtowne zmienianie środków wyrazu, stylu, czy technik w walce o utrzymanie się na fali tak zwanych trendów: jest ono indywidualne, odrębne, a przy tym rozpoznawalne od razu.
To niemałe osiągnięcie, tym bardziej jeśli się pamięta, że po wielu latach sukcesów odeszła od swego mistrzowskiego warsztatu gobelinu i artystyczną karierę zaczęła właściwie na nowo.
Kto raz zobaczył jej wystawę, ba, nawet kilka czy wręcz jedną pracę, nigdy się nie pomyli co do atrybucji. I wcale nie oznacza to, że artystka ciągle maluje ten sam obraz. Jest tylko wierna swojej sztuce, swojej wrażliwości, swoim tematom.

Piotr Cegielski, krytyk sztuki

Joanna Wisławska obroniła dyplom artysty plastyka w pracowni prof. Tadeusza Dominika w 1975 roku na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pod opieką prof. Stanisława Dawskiego ukończyła dodatkową specjalizację – problemy malarstwa w architekturze na rodzimej uczelni. W niedługim czasie po ukończeniu studiów otrzymała stypendium artystyczne w dziedzinie malarstwa Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Artystka od dłuższego czasu jest związana ze sztuką filmową. Projektuję, tworzy i wykonuję malarskie elementy scenografii filmowej, współpracując z czołowymi polskimi scenografami oraz reżyserami. Jest autorką wielkoformatowych płócien do spektaklu Teatru Telewizji „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego w reżyserii Olgi Lipińskiej. Na jej koncie znajdują się obrazy do filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy „Katyń”, „Tatarak”. Jak również do filmu „Szatan z siódmej klasy” (reż. Kazimierz Tarnas). Stworzyła cykl obrazów autorskich do filmu „Rewers” i wielkoformatową kopie obrazu do filmu „Ziarno prawdy” w reżyserii Borysa Lankosza.

Więcej informacji : http://www.joannawislawska.pl/

The exhibition of Joanna Wisławska’s paintings entitled: “To Be a Woman”

Skwer Hoovera, The branch of The Fabryka Trzciny Arts Centre in Warsaw, ul. Krakowskie Przedmieście 60 A, Warsaw, Poland,  June 9 – July 12, 2015 Opening hours: 12.00-20.00

Colour, light, signs  are the characteristic features of the paintings of Joanna Wisławska. The artist creates a symbolic world full of dreams, subconscious feelings and emotions on her canvas. She finds associations and accepts what seems to be the most incredible. She observes space through trees. The distance appears to be more important than the figures which she places in the foreground. They are not so important… . The bodies create symbolic compositions placing a particular emphasis on the role of imagination, showing the independence of things from sensual  processes of cognition.

Dynamism and movement in the pictures is emphasized by the combination of colours. The colour vibrates, permeates through branches, charms with its simplicity and harmony. We can hear the music of the colours by means of which the artist like an orchestra conductor gives  the rhythm to the space of the canvas. The powerful, confident strokes of the artist’s paintbrush are like those of a music virtuoso. The accents are put in various places of the painting so as to invite  the viewer for a walk in the magic world created by Joanna Wisławska.

The exhibition presents paintings chosen from the period of the last ten years of the artist’s creative work.  The common denominator in the exhibition is the topic of a woman travelling in her own world created by her.  It is a world full of  sensations, emotions, feelings of sadness, joy and elation with a drop of bitterness, on the verge of  a mirage.

The painting of Joanna Wisławska  has a feature of the utmost importance. Her painting  is individual, distinct and immediately recognizable quite unlike the contemporary art  which is dominated by copying, imitating, quoting, paraphrasing or on the contrary insistent , ‘postconceptual’,  looking for  novelties, abrubtly  changing  the means of expression, style or techniques  aimed at keeping to the so called trends . This quality of her art is quite an achievement, especially if we remember that after many successful years she parted with her masterly workshop of tapestry and in fact she started her artistic career anew.

If one  has seen her exhibition once or several times or just only one of her works of art, one  will never be mistaken as to its attribution. And it doesn’t mean at all that the artist keeps painting the same picture. She is only faithful to her art, her sensitivity, her subjects.

Piotr Cegielski , an art critic, Stockholm,Sweden

Joanna Wisławska born in Warsaw.

She defended her postgraduate diploma in art at the atelier of professor Tadeusz Dominik at the faculty of painting at the Warsaw Academy of Fine Arts in 1975. There she also acquired an additional specialization  – “The problems of painting in architecture “ under professor Stanisław Dawski . Shortly after  graduating she was awarded a scholarship in the field of painting from the Ministry of Culture and Art.

For a long time the artist has been connected with film art. She has  created the painting parts of stage design cooperating with the leading Polish stage designers and film directors. She also arranges private houses , apartments and office interiors using the whole or just a part of her pictures suitably enlarged.

For more information visit the website: http//www.joannawislawska.pl/

 

]]>
http://warszawa.rotary.org.pl/zaproszenie-na-wystawe-joanny-wislawskiej/feed/ 0
Nagroda Jana Karskiego dla Borysa Niemcowa http://warszawa.rotary.org.pl/nagroda-jana-karskiego-dla-borysa-niemcowa/ http://warszawa.rotary.org.pl/nagroda-jana-karskiego-dla-borysa-niemcowa/#comments Tue, 19 May 2015 13:17:06 +0000 http://warszawa.rotary.org.pl/?p=1529 W zeszły piątek odbyła się uroczystość wręczenia nagrody Jana Karskiego dla Borysa Niemcowa. Po raz pierwszy kapituła zdecydowała o przyznaniu nagrody pośmiertnie. Dziękujemy za zaproszenie.

 

20150515_115740_Richtone(HDR) 20150515_104932_Richtone(HDR) 20150515_102758_Richtone(HDR) 20150515_115639_Richtone(HDR) 20150515_105703_Richtone(HDR) 20150515_111952 ]]>
http://warszawa.rotary.org.pl/nagroda-jana-karskiego-dla-borysa-niemcowa/feed/ 0
Nasz gość z Kongo Brazzaville http://warszawa.rotary.org.pl/nasz-gosc-z-kongo-brazzaville/ http://warszawa.rotary.org.pl/nasz-gosc-z-kongo-brazzaville/#comments Thu, 14 May 2015 09:51:45 +0000 http://warszawa.rotary.org.pl/?p=1506 Na naszym ostatnim spotkaniu odwiedził nas przedstawiciel d/s wspierania inwestycji zagranicznych rządu Kongo Brazzaville pan Gomah-Degaly Yannick Jutta.  Rozmawialiśmy o misji jaka sprowadziła do do naszego kraju w zwiazku z poszukiwaniami inwestorów i technologii przede wszystkim w branży budowlanej i petrochemicznej. Dziękujemy za wizytę.

https://youtu.be/Xy4M3gIwedI

]]>
http://warszawa.rotary.org.pl/nasz-gosc-z-kongo-brazzaville/feed/ 0